Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emile-Arsène Blanchet

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Dié

Titular Archbishop of Philippopolis in Thracia


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1886BornLe Havre
29 Jun 191124.8Ordained PriestPriest
6 Oct 194054.0AppointedBishop of Saint-Dié, France
30 Nov 194054.2Ordained BishopBishop of Saint-Dié, France
10 Oct 194660.1ResignedBishop of Saint-Dié, France
10 Oct 194660.1AppointedTitular Bishop of Lerus
10 May 196073.6AppointedTitular Archbishop of Philippopolis in Thracia
1 Apr 196780.5DiedBishop Emeritus of Saint-Dié, France

MicroData Summary for Emile-Arsène Blanchet:
Archbishop Emile-Arsène Blanchet (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Dié

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013