Catholic-Hierarchy DC

Bishop Claudio Baggini

Deceased

Bishop Emeritus of Vigevano


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1936BornRoma
14 Jun 195922.8Ordained PriestPriest of Lodi, Italy
18 Mar 200063.6AppointedBishop of Vigevano, Italy
30 Apr 200063.7Ordained BishopBishop of Vigevano, Italy
18 Jun 200063.8InstalledBishop of Vigevano, Italy
12 Mar 201174.6ResignedBishop of Vigevano, Italy
25 Sep 201579.1DiedBishop Emeritus of Vigevano, Italy

MicroData Summary for Claudio Baggini
Bishop Claudio Baggini (born , died ) Bishop Emeritus of Vigevano

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 15.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 12 Mar 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Number 13,753
  • d: CB, 26 Sep 2015
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 May 2016