Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paolo Magnani

Bishop Emeritus of Treviso


Events

DateAgeEventTitle
31 Dec 1926 BornPieve Porto Morone
29 Jun 195124.5Ordained PriestPriest of Pavia, Italy
27 Jul 197750.6AppointedBishop of Lodi, Italy
10 Sep 197750.7Ordained BishopBishop of Lodi, Italy
19 Nov 198861.9AppointedBishop of Treviso, Italy
11 Feb 198962.1InstalledBishop of Treviso, Italy
3 Dec 200376.9RetiredBishop of Treviso, Italy

MicroData Summary for Paolo Magnani:
Bishop Paolo Magnani (born ) Bishop Emeritus of Treviso

Please contact the Bishop through the Diocese of Treviso.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Mar 2014