Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Poma

Deceased

Archbishop Emeritus of Bologna

Cardinal-Priest of San Luca a Via Prenestina


Events

DateAgeEventTitle
12 Jun 1910BornVillanterio
15 Apr 193322.8Ordained PriestPriest of Pavia, Italy
28 Oct 195141.4AppointedAuxiliary Bishop of Mantova, Italy
28 Oct 195141.4AppointedTitular Bishop of Thagaste
9 Dec 195141.5Ordained BishopTitular Bishop of Thagaste
2 Aug 195242.1AppointedCoadjutor Bishop of Mantova, Italy
8 Sep 195444.2AppointedBishop of Mantova, Italy
16 Jul 196757.1AppointedCoadjutor Archbishop of Bologna, Italy
16 Jul 196757.1AppointedTitular Archbishop of Hierpiniana
12 Feb 196857.7SucceededArchbishop of Bologna, Italy
28 Apr 196958.9Elevated to Cardinal
28 Apr 196958.9AppointedCardinal-Priest of San Luca a Via Prenestina
11 Feb 198372.7RetiredArchbishop of Bologna, Italy
24 Sep 198575.3DiedArchbishop Emeritus of Bologna, Italy

MicroData Summary for Antonio Poma:
Antonio Cardinal Poma (born , died ) Archbishop Emeritus of Bologna

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 33.8 years
  • a cardinal for 16.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 117

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Mar 2014