Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Fustella

Deceased

Bishop of Saluzzo


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1913BornPagnano di Merate
5 Apr 193724.2Ordained PriestPriest
15 May 196047.3AppointedBishop of Todi, Italy
25 Jun 196047.4Ordained BishopBishop of Todi, Italy
1 Oct 196754.7AppointedApostolic Administrator of Saluzzo, Italy
1 Oct 196754.7AppointedTitular Bishop of Sebana
22 May 197360.3AppointedBishop of Saluzzo, Italy
5 Feb 198673.0DiedBishop of Saluzzo, Italy

MicroData Summary for Antonio Fustella:
Bishop Antonio Fustella (born , died ) Bishop of Saluzzo

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013