Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Enzio d’Antonio

Deceased

Archbishop Emeritus of Lanciano-Ortona, Italy


Events

DateAgeEventTitle
16 May 1925Born
29 Jun 194924.1Ordained PriestPriest
18 Mar 197549.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Trivento, Italy
18 Mar 197549.8AppointedCoadjutor Archbishop of Boiano-Campobasso, Italy
11 May 197549.9Ordained BishopCoadjutor Archbishop of Boiano-Campobasso, Italy
197751.6ResignedBishop of Trivento, Italy
31 Jan 197751.7SucceededArchbishop of Boiano-Campobasso, Italy
24 Jun 197954.1ResignedArchbishop of Boiano-Campobasso, Italy
24 Jun 197954.1AppointedTitular Archbishop of Velebusdus
13 May 198256.9AppointedArchbishop of Lanciano e Ortona, Italy
30 Sep 198661.3AppointedArchbishop of Lanciano-Ortona, Italy
25 Nov 200075.5RetiredArchbishop of Lanciano-Ortona, Italy
17 Dec 201994.5DiedArchbishop Emeritus of Lanciano-Ortona, Italy

MicroData Summary for Enzio d’Antonio
Archbishop Enzio d’Antonio (born , died ) Archbishop Emeritus of Lanciano-Ortona

EventPlace
Birth PlaceLanciano, Archdiocese of Lanciano (e Ortona)
Death PlaceLanciano, Archdiocese of Lanciano-Ortona

  • a priest for 70.4 years
  • a bishop for 44.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 17 Dec 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast