Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antônio de Almeida Lustosa, S.D.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Fortaleza, Ceara


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1886BornSão João del Rei
28 Jan 191226.0Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
4 Jul 192438.4AppointedBishop of Uberaba, Brazil
11 Feb 192539.0Ordained BishopBishop of Uberaba, Brazil
17 Dec 192842.8AppointedBishop of Corumbá, Mato Grosso do Sul, Brazil
10 Jul 193145.4AppointedArchbishop of Belém do Pará, Para, Brazil
15 Dec 193246.8InstalledArchbishop of Belém do Pará, Para, Brazil
19 Jul 194155.4AppointedArchbishop of Fortaleza, Ceara, Brazil
16 Feb 196377.0RetiredArchbishop of Fortaleza, Ceara, Brazil
16 Feb 196377.0AppointedTitular Archbishop of Velebusdus
16 Mar 197185.1ResignedTitular Archbishop of Velebusdus
15 Aug 197488.5DiedArchbishop Emeritus of Fortaleza, Ceara, Brazil

MicroData Summary for Antônio de Almeida Lustosa:
Archbishop Antônio de Almeida Lustosa S.D.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Fortaleza

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 49.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013