Catholic-Hierarchy DC

Paul Cardinal Yü Pin (Yu Bin)

Deceased

Archbishop of Nanjing [Nanking], China

Cardinal-Priest of Gesù Divin Lavoratore


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1901Born
22 Dec 192827.6Ordained PriestPriest
7 Jul 193635.2AppointedVicar Apostolic of Nanking [Nanjing], China
7 Jul 193635.2AppointedTitular Bishop of Sozusa in Palaestina
20 Sep 193635.4Ordained BishopTitular Bishop of Sozusa in Palaestina
11 Apr 194644.9AppointedArchbishop of Nanjing [Nanking], China
28 Apr 196968.0Elevated to Cardinal
28 Apr 196968.0AppointedCardinal-Priest of Gesù Divin Lavoratore
16 Aug 197877.3DiedArchbishop of Nanjing [Nanking], China

MicroData Summary for Paul Yü Pin (Yu Bin) (VIAF: 89484304)
Paul Cardinal Yü Pin (Yu Bin) (born , died ) Archbishop of Nanjing [Nanking]

EventPlace
Birth PlaceLan-si Sien
Ordained BishopPeking
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 41.9 years
  • a cardinal for 9.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b: Annuario Pontificio, Year 1977, Page 368
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1936, Number 61
  • b: Bishops-In-China.com, 26 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 25 May 2020

Quantcast