Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Ferruccio Maurizio Rosą, O.F.M. †

Deceased

Archbishop of Hankow [Hankou], China


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1888Born
190314.1ProfessedMember of Order of Friars Minor
13 Aug 191122.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
11 Jul 194657.6AppointedArchbishop of Hankow [Hankou], China
22 Sep 194657.8Ordained BishopArchbishop of Hankow [Hankou], China
8 Aug 196172.7DiedArchbishop of Hankow [Hankou], China

MicroData Summary for Giuseppe Ferruccio Maurizio Rosą
Archbishop Giuseppe Ferruccio Maurizio Rosą O.F.M. (born , died ) Archbishop of Hankow [Hankou]

EventPlace
Birth PlaceNago, Diocese of Trento, Italy
Ordained BishopNanking
Death PlaceChiampo, Diocese of Vicenza, Italy

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 14.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,946, Number 77
  • b: Bishops-In-China.com, 20 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast