Catholic-Hierarchy DC

Michael Cardinal von Faulhaber

Deceased

Archbishop of München und Freising {Munich}

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1869BornKlosterheidenfeld
1 Aug 189223.4Ordained PriestPriest of Würzburg, Germany
4 Nov 191041.7SelectedBishop of Speyer, Germany
7 Jan 191141.8ConfirmedBishop of Speyer, Germany
19 Feb 191142.0Ordained BishopBishop of Speyer, Germany
26 May 191748.2SelectedArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
24 Jul 191748.4ConfirmedArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
3 Sep 191748.5InstalledArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
7 Mar 192152.0Elevated to Cardinal
10 Mar 192152.0AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
12 Jun 195283.3DiedArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany

MicroData Summary for Michael von Faulhaber:
Cardinal Michael von Faulhaber (born , died ) Archbishop of München und Freising {Munich}

  • a priest for 59.9 years
  • a bishop for 41.3 years
  • a cardinal for 31.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013