Catholic-Hierarchy DC

Andreas Franz Cardinal Frühwirth, O.P. †

Deceased

Chancellor of the Apostolic Chancery

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso

Titular See: (Bavaria)


Events

DateAgeEventTitle
21 Aug 1845BornSankt Anna am Aigen, Austria
13 Sep 186419.1ProfessedMember of Order of Friars Preachers
5 Jul 186822.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
19 Sep 189146.1AppointedMaster General of Order of Friars Preachers
21 May 190458.8ResignedMaster General of Order of Friars Preachers
26 Oct 190762.2AppointedTitular Archbishop of Heraclea in Europa
5 Nov 190762.2AppointedApostolic Nuncio to Germany
30 Nov 190762.3Ordained BishopTitular Archbishop of Heraclea in Europa
6 Dec 191570.3Elevated to Cardinal
7 Dec 191570.3AppointedCardinal-Priest of Santi Cosma e Damiano
Nov 1916³71.2ResignedApostolic Nuncio to Germany
8 Jan 192579.4AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
19 Dec 192782.3AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
19 Dec 192782.3AppointedChancellor of the Apostolic Chancery
9 Feb 193387.5DiedChancellor of the Apostolic Chancery

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Andreas Franz Frühwirth:
Cardinal Andreas Franz Frühwirth O.P. (born , died ) Chancellor of Apostolic Chancery

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 25.2 years
  • a cardinal for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 68
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013