Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carlo Giuseppe Cecchini, O.P. †

Deceased

Archbishop of Taranto


Events

DateAgeEventTitle
13 Dec 1853BornBagni di Lucca
27 Jan 190450.1AppointedPrelate of Altamura ed Acquaviva delle Fonti, Italy
27 Jan 190450.1AppointedTitular Bishop of Halicarnassus
25 Feb 190450.2Ordained BishopTitular Bishop of Halicarnassus
4 Dec 190956.0AppointedArchbishop of Taranto, Italy
17 Dec 191663.0DiedArchbishop of Taranto, Italy

MicroData Summary for Carlo Giuseppe Cecchini:
Archbishop Carlo Giuseppe Cecchini O.P. (born , died ) Archbishop of Taranto

  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1917
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013