Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agostino Laera

Deceased

Bishop Emeritus of Castellaneta

Titular Bishop of Traianopolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1871BornAcquaviva delle Fonti
23 Jun 191039.1AppointedBishop of Castellaneta, Italy
24 Jul 191039.2Ordained BishopBishop of Castellaneta, Italy
24 Jul 193160.2ResignedBishop of Castellaneta, Italy
24 Jul 193160.2AppointedTitular Bishop of Traianopolis in Phrygia
17 Jan 194270.6DiedBishop Emeritus of Castellaneta, Italy

MicroData Summary for Agostino Laera:
Bishop Agostino Laera (born , died ) Bishop Emeritus of Castellaneta

  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013