Catholic-Hierarchy DC

Bishop Salvator Peter Walleser, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic of Tsinchow [Tianshui]

Titular Bishop of Tanagra


Events

DateAgeEventTitle
22 Oct 1874BornWieden, Germany
4 Oct 189823.9ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
15 Aug 190126.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
21 Aug 191237.8AppointedVicar Apostolic of Marianne and Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
21 Aug 191237.8AppointedTitular Bishop of Tanagra
8 Dec 191238.1Ordained BishopTitular Bishop of Tanagra
23 Jun 191944.6ResignedVicar Apostolic of Marianne and Caroline Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
28 Mar 192247.4AppointedVicar Apostolic of Eastern Kansu {Kansu Orientale}, China
1 Jan 194671.1DiedVicar Apostolic of Tsinchow [Tianshui], China

MicroData Summary for Salvator Peter Walleser:
Bishop Salvator Peter Walleser O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic of Tsinchow [Tianshui]

  • a priest for 44.3 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015