Catholic-Hierarchy DC

Bishop Simon Konrad (Josef) Landersdorfer, O.S.B. †

Deceased

Bishop Emeritus of Passau


Events

DateAgeEventTitle
2 Oct 1880BornNeutenkam
189918.2ProfessedMember of Order of Saint Benedict
19 Dec 190323.2Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
11 Sep 193655.9AppointedBishop of Passau, Germany
28 Oct 193656.1Ordained BishopBishop of Passau, Germany
27 Oct 196888.1RetiredBishop of Passau, Germany
27 Oct 196888.1AppointedTitular Bishop of Ulcinium
30 Nov 197090.2ResignedTitular Bishop of Ulcinium
21 Jul 197190.8DiedBishop Emeritus of Passau, Germany

MicroData Summary for Simon Konrad (Josef) Landersdorfer:
Bishop Simon Konrad (Josef) Landersdorfer O.S.B. (born , died ) Bishop Emeritus of Passau

  • a priest for 67.6 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013