Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Juan Vénnera

Deceased

Bishop Emeritus of San Nicolás de los Arroyos


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1911BornArequito
11 Apr 193624.8Ordained PriestPriest
22 May 195644.9AppointedAuxiliary Bishop of Rosario, Argentina
22 May 195644.9AppointedTitular Bishop of Abitinae
24 Aug 195645.2Ordained BishopTitular Bishop of Abitinae
21 Sep 195948.2AppointedBishop of San Nicolás de los Arroyos, Argentina
19 Dec 195948.5InstalledBishop of San Nicolás de los Arroyos, Argentina
15 Feb 196654.6ResignedBishop of San Nicolás de los Arroyos, Argentina
15 Feb 196654.6AppointedTitular Bishop of Iubaltiana
20 Dec 197059.5ResignedTitular Bishop of Iubaltiana
23 Jan 199078.6DiedBishop Emeritus of San Nicolás de los Arroyos, Argentina

MicroData Summary for Francisco Juan Vénnera:
Bishop Francisco Juan Vénnera (born , died ) Bishop Emeritus of San Nicolás de los Arroyos

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 33.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 72
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 199, Number 16,239

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013