Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Caggiano

Deceased

Archbishop Emeritus of Buenos Aires

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna


Events

DateAgeEventTitle
30 Jan 1889BornCoronda
23 Mar 191223.1Ordained PriestPriest of Santa Fe, Argentina
13 Sep 193445.6AppointedBishop of Rosario, Argentina
17 Mar 193546.1Ordained BishopBishop of Rosario, Argentina
18 Feb 194657.1Elevated to Cardinal
22 Feb 194657.1AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
15 Aug 195970.5AppointedArchbishop of Buenos Aires, Argentina
15 Aug 195970.5AppointedBishop of Argentina, Faithful of the Eastern Rites
15 Aug 195970.5AppointedBishop of Argentina, Military
25 Oct 195970.7InstalledArchbishop of Buenos Aires, Argentina
21 Apr 197586.2RetiredBishop of Argentina, Faithful of the Eastern Rites
22 Apr 197586.2RetiredArchbishop of Buenos Aires, Argentina
7 Jul 197586.4RetiredBishop of Argentina, Military
23 Oct 197990.7DiedArchbishop Emeritus of Buenos Aires, Argentina

MicroData Summary for Antonio Caggiano:
Cardinal Antonio Caggiano (born , died ) Archbishop Emeritus of Buenos Aires

  • a priest for 67.6 years
  • a bishop for 44.6 years
  • a cardinal for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 16
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013