Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Evangelista Latino Enrico Vanni, O.F.M. Cap. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Agra

Titular Archbishop of Bizya


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1878BornUsella
21 Jun 190122.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
15 Apr 191637.2AppointedVicar Apostolic of Arabia, Yemen
15 Apr 191637.2AppointedTitular Archbishop of Tenedus
21 Sep 191637.7Ordained BishopTitular Archbishop of Tenedus
Jan 1927³48.0ResignedVicar Apostolic of Arabia, Yemen
Jul 1928³49.5AppointedCoadjutor Archbishop of Agra, India
21 Aug 193758.6SucceededArchbishop of Agra, India
21 Nov 195576.8RetiredArchbishop of Agra, India
21 Nov 195576.8AppointedTitular Archbishop of Bizya
9 May 196283.3DiedArchbishop Emeritus of Agra, India

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Evangelista Latino Enrico Vanni:
Archbishop Evangelista Latino Enrico Vanni O.F.M. Cap. (born , died ) Archbishop Emeritus of Agra

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 45.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 43
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 360

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015