Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Tirinnanzi, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Arabia

Titular Bishop of Gaza


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1869BornFirenze, Italy
11 Oct 189122.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
2 Jul 193768.3AppointedVicar Apostolic of Arabia, Yemen
2 Jul 193768.3AppointedTitular Bishop of Gaza
28 Oct 193768.6Ordained BishopTitular Bishop of Gaza
21 Oct 194879.6ResignedVicar Apostolic of Arabia, Yemen
27 Jan 194979.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Arabia, Yemen

MicroData Summary for Giovanni Tirinnanzi:
Bishop Giovanni Tirinnanzi O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Arabia

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 11.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1950
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013