Catholic-Hierarchy DC

Andrea Cardinal Aiuti

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Cardinal-Priest of San Girolamo dei Croati


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1849BornRoma, Italy
22 Sep 187122.3Ordained PriestPriest
31 Mar 188737.8AppointedTitular Archbishop of Achrida
31 Mar 188737.8AppointedApostolic Delegate to India
1 May 188737.9Ordained BishopTitular Archbishop of Achrida
24 Jul 189142.1AppointedOfficial of the Congregation for Propagation of the Faith
7 Jun 189344.0AppointedApostolic Nuncio to Germany
12 Jun 189344.0AppointedTitular Archbishop of Tamiathis
26 Sep 189647.3AppointedApostolic Nuncio to Portugal
22 Jun 190354.0Elevated to Cardinal
12 Nov 190354.4AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
28 Apr 190555.9DiedOfficial of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Andrea Aiuti:
Cardinal Andrea Aiuti (born , died ) Official of Roman Curia - Other

  • a priest for 33.6 years
  • a bishop for 18.0 years
  • a cardinal for 1.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 73, and Page 239
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 48
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Jun 1903

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013