Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Bartholomew Evangelisti, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Meerut


Events

DateAgeEventTitle
8 Apr 1908BornCasa Calistri, Italy
17 Jul 193224.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
10 Jul 195244.2AppointedCoadjutor Archbishop of Agra, India
10 Jul 195244.2AppointedTitular Archbishop of Brysis
28 Oct 195244.5Ordained BishopTitular Archbishop of Brysis
29 Feb 195647.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Meerut, India
3 Aug 197365.3ResignedBishop of Meerut, India
19 Apr 197668.0DiedBishop Emeritus of Meerut, India

MicroData Summary for Joseph Bartholomew Evangelisti:
Archbishop Joseph Bartholomew Evangelisti O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Meerut

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 102

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015