Catholic-Hierarchy DC

Jean-Claude Cardinal Turcotte

Deceased

Archbishop Emeritus of Montréal, Québec

Cardinal-Priest of Nostra Signora del Santissimo Sacramento e Santi Martiri Canadesi


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1936BornMontréal
24 May 195922.9Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
14 Apr 198245.8AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
14 Apr 198245.8AppointedTitular Bishop of Suas
29 Jun 198246.0Ordained BishopTitular Bishop of Suas
17 Mar 199053.7AppointedArchbishop of Montréal, Québec, Canada
26 Nov 199458.4Elevated to Cardinal
26 Nov 199458.4AppointedCardinal-Priest of Nostra Signora del Santissimo Sacramento e Santi Martiri Canadesi
20 Mar 201275.7RetiredArchbishop of Montréal, Québec, Canada
8 Apr 201578.7DiedArchbishop Emeritus of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Jean-Claude Turcotte:
Jean-Claude Cardinal Turcotte (born , died ) Archbishop Emeritus of Montréal

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 32.7 years
  • a cardinal for 20.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 136
  • r: Bollettino, 20 Mar 2012
  • d: CB, 8 Apr 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 8 Apr 2015