Catholic-Hierarchy DC

Paul Cardinal Grégoire

Deceased

Archbishop Emeritus of Montréal, Québec

Cardinal-Priest of Nostra Signora del Santissimo Sacramento e Santi Martiri Canadesi


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1911BornVerdun
22 May 193725.5Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
26 Oct 196150.0AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
26 Oct 196150.0AppointedTitular Bishop of Curubis
27 Dec 196150.1Ordained BishopTitular Bishop of Curubis
20 Apr 196856.4AppointedArchbishop of Montréal, Québec, Canada
28 Jun 198876.6Elevated to Cardinal
28 Jun 198876.6AppointedCardinal-Priest of Nostra Signora del Santissimo Sacramento e Santi Martiri Canadesi
17 Mar 199078.3RetiredArchbishop of Montréal, Québec, Canada
30 Oct 199382.0DiedArchbishop Emeritus of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Paul Grégoire:
Paul Cardinal Grégoire (born , died ) Archbishop Emeritus of Montréal

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 31.8 years
  • a cardinal for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 136
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 8 Apr 2015