Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent Morin

Deceased

Bishop Emeritus of Prince-Albert, Saskatchewan


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1908BornMontréal
27 May 193426.3Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
8 Sep 195547.6AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
8 Sep 195547.6AppointedTitular Bishop of Arsamosata
30 Oct 195547.7Ordained BishopTitular Bishop of Arsamosata
28 Feb 195951.0AppointedBishop of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada
9 Apr 198375.2RetiredBishop of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada
31 Dec 199688.9DiedBishop Emeritus of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada

MicroData Summary for Laurent Morin:
Bishop Laurent Morin (born , died ) Bishop Emeritus of Prince-Albert

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 41.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 99

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013