Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Bertrand Tirilly, SS.CC. †

Deceased

Bishop Emeritus of Taiohae o Tefenuaenata, French Polynesia


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1912BornLe Guilvinec, France
25 Jul 193725.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
16 Nov 195341.8AppointedVicar Apostolic of Marquesas Islands {Isole Marchesi}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
16 Nov 195341.8AppointedTitular Bishop of Buthrotum
12 Sep 195442.6Ordained BishopTitular Bishop of Buthrotum
21 Jun 196654.4AppointedBishop of Taiohae, French Polynesia, Pacific (Oceania)
17 Mar 197058.1ResignedBishop of Taiohae, French Polynesia, Pacific (Oceania)
17 Mar 197058.1AppointedTitular Bishop of Budua
27 Sep 197664.7ResignedTitular Bishop of Budua
25 Oct 200290.8DiedBishop Emeritus of Taiohae o Tefenuaenata, French Polynesia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Louis-Bertrand Tirilly:
Bishop Louis-Bertrand Tirilly SS.CC. (born , died ) Bishop Emeritus of Taiohae o Tefenuaenata

  • a priest for 65.3 years
  • a bishop for 48.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013