Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Tato

Deceased

Bishop of Santiago del Estero


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1907BornBuenos Aires
21 Dec 192922.8Ordained PriestPriest of Buenos Aires, Argentina
13 Nov 194841.7AppointedAuxiliary Bishop of Buenos Aires, Argentina
13 Nov 194841.7AppointedTitular Bishop of Aulon
27 Mar 194942.1Ordained BishopTitular Bishop of Aulon
11 Jul 196154.3AppointedBishop of Santiago del Estero, Argentina
8 Dec 196154.8InstalledBishop of Santiago del Estero, Argentina
12 Aug 198073.4DiedBishop of Santiago del Estero, Argentina

MicroData Summary for Manuel Tato:
Bishop Manuel Tato (born , died ) Bishop of Santiago del Estero

  • a priest for 50.6 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013