Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ángel José Toro, O.P. †

Deceased

Bishop of Córdoba (Tucumán), Argentina

Note/Previous Titular See: (Reginaldo de Santo Domingo de Orleans)


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1839Born
1 Jan 185919.4EnteredMember of Order of Friars Preachers
20 Sep 186223.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
1 Jun 188848.8AppointedBishop of Córdoba (Tucumán), Argentina
19 Aug 188849.0Ordained BishopBishop of Córdoba (Tucumán), Argentina
21 Aug 190465.0DiedBishop of Córdoba (Tucumán), Argentina

MicroData Summary for Ángel José Toro
Bishop Ángel José Toro O.P. (born , died ) Bishop of Córdoba (Tucumán)

EventPlace
Birth PlaceTucumán, Diocese of Córdoba (Tucumán)
Ordained PriestSanta Teresa de Jesús, Monastery, Córdoba, Diocese of Córdoba (Tucumán)

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 16.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Number 15,717
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 226
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1888, Number 46
  • b: CB, 13 Sep 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 19 Sep 2019

Quantcast