Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis-François Sueur

Deceased

Archbishop Emeritus of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France

Titular Archbishop of Hierapolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1841Born
21 Dec 186726.5Ordained PriestPriest
29 Jan 189452.6SelectedBishop of Evreux, France
18 May 189452.9ConfirmedBishop of Evreux, France
5 Aug 189453.2Ordained BishopBishop of Evreux, France
11 Aug 189453.2InstalledBishop of Evreux, France
30 May 189655.0SelectedArchbishop of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France
25 Jun 189655.0ConfirmedArchbishop of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France
12 Sep 190766.3ResignedArchbishop of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France
4 Dec 190867.5AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Phrygia
7 Oct 191473.3DiedArchbishop Emeritus of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France

MicroData Summary for Louis-François Sueur (VIAF: 5065016)
Archbishop Louis-François Sueur (born , died ) Archbishop Emeritus of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison)

EventPlace
Birth PlaceChampigneules-les-Petites
Ordained BishopCathedral, Arras, Diocese of Arras (-Boulogne-Saint-Omer)

  • a priest for 46.7 years
  • a bishop for 20.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 135, and Page 255
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1894, Number 39

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 17 Jun 2017