Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Ruiz de Azúa Ortiz de Zárate, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hai Phòng

Titular Bishop of Cardicium


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1868BornUllibari Gamboa, Spain
31 Aug 188416.5ProfessedMember of Order of Friars Preachers
19 Jun 191749.3AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}, Viet Nam
19 Jun 191749.3AppointedTitular Bishop of Cardicium
9 Dec 191749.8Ordained BishopTitular Bishop of Cardicium
14 Apr 191951.1SucceededVicar Apostolic of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}, Viet Nam
22 May 192961.2DiedVicar Apostolic of Hai Phòng, Viet Nam

MicroData Summary for Francisco Ruiz de Azúa Ortiz de Zárate:
Bishop Francisco Ruiz de Azúa Ortiz de Zárate O.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Hai Phòng

  • a bishop for 11.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1917, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013