Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johann Adam Nieberlein

Deceased

Auxiliary Bishop of Eichstätt

Titular Bishop of Dioclea


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1662BornEichstätt
17 Mar 168624.0Ordained PriestPriest of Eichstätt, Germany
12 Mar 170846.0AppointedAuxiliary Bishop of Eichstätt, Germany
12 Mar 170846.0AppointedTitular Bishop of Dioclea
29 Apr 170846.1Ordained BishopTitular Bishop of Dioclea
28 Dec 174886.8DiedAuxiliary Bishop of Eichstätt, Germany

MicroData Summary for Johann Adam Nieberlein:
Bishop Johann Adam Nieberlein (born , died ) Auxiliary Bishop of Eichstätt

  • a priest for 62.7 years
  • a bishop for 40.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015