Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Munita Eyzaguirre

Deceased

Bishop Emeritus of Puerto Montt


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1901BornSantiago de Chile
5 Apr 192422.6Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
27 Jan 193432.4AppointedBishop of San Carlos de Ancud, Chile
1 Apr 193432.6Ordained BishopBishop of San Carlos de Ancud, Chile
29 Apr 193432.7InstalledBishop of San Carlos de Ancud, Chile
29 Apr 193937.7AppointedBishop of Puerto Montt, Chile
14 May 194038.7InstalledBishop of Puerto Montt, Chile
23 Nov 195756.3AppointedBishop of San Felipe, Chile
20 Apr 195856.7InstalledBishop of San Felipe, Chile
23 Apr 196361.7ResignedBishop of San Felipe, Chile
23 Apr 196361.7AppointedTitular Bishop of Maximiana in Numidia
22 Dec 197069.3ResignedTitular Bishop of Maximiana in Numidia
18 Jun 199290.8DiedBishop Emeritus of Puerto Montt, Chile

MicroData Summary for Ramón Munita Eyzaguirre:
Bishop Ramón Munita Eyzaguirre (born , died ) Bishop Emeritus of Puerto Montt

  • a priest for 68.2 years
  • a bishop for 58.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013