Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Morandini

Apostolic Nuncio Emeritus to Syria

Titular Archbishop of Numida


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1937 BornBienno, Italy
22 Jul 196225.1Ordained PriestPriest
30 Aug 198346.2AppointedTitular Archbishop of Numida
30 Aug 198346.2AppointedApostolic Nuncio to Rwanda
8 Oct 198346.3Ordained BishopTitular Archbishop of Numida
12 Sep 199053.2AppointedApostolic Nuncio to Guatemala
23 Apr 199759.8AppointedApostolic Nuncio to Korea
23 Apr 199759.8AppointedApostolic Nuncio to Mongolia
6 Mar 200466.7AppointedApostolic Nuncio to Syria
21 Sep 200871.2RetiredApostolic Nuncio to Syria

MicroData Summary for Giovanni Battista Morandini:
Archbishop Giovanni Battista Morandini (born ) Apostolic Nuncio Emeritus of Syria

Please contact the Archbishop through the Nunciature to Syria.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013