Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Choi Young-su

Deceased

Archbishop Emeritus of Daegu {Taegu}


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1942BornHai Bei Zhen
6 Nov 197028.6Ordained PriestPriest
22 Dec 200058.7AppointedAuxiliary Bishop of Daegu {Taegu}, Korea (South)
22 Dec 200058.7AppointedTitular Bishop of Sitifis
27 Feb 200158.9Ordained BishopTitular Bishop of Sitifis
3 Feb 200663.9AppointedCoadjutor Archbishop of Daegu {Taegu}, Korea (South)
29 Mar 200765.0SucceededArchbishop of Daegu {Taegu}, Korea (South)
17 Aug 200967.4ResignedArchbishop of Daegu {Taegu}, Korea (South)
31 Aug 200967.4DiedArchbishop Emeritus of Daegu {Taegu}, Korea (South)

MicroData Summary for John Choi Young-su:
Archbishop John Choi Young-su (born , died ) Archbishop Emeritus of Daegu {Taegu}

  • a priest for 38.8 years
  • a bishop for 8.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 3 Feb 2006
  • s: Bollettino, 29 Mar 2007
  • r: Bollettino, 17 Aug 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Number 13,921
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013