Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio del Giudice

Deceased

Apostolic Pro-Nuncio to Iraq

Titular Archbishop of Hierapolis in Syria

Apostolic Pro-Nuncio to Kuwait


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1913BornCasoria
22 Feb 193622.8Ordained PriestPriest of Andria, Italy
18 Apr 196249.0AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Syria
18 Apr 196249.0AppointedApostolic Delegate to Korea
29 Jun 196249.2Ordained BishopTitular Archbishop of Hierapolis in Syria
31 Dec 196350.7AppointedApostolic Internuncio to Korea
5 Sep 196653.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Korea
19 Aug 196754.3AppointedApostolic Nuncio to Dominican Republic
2 Dec 197057.6AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
18 Dec 197461.7AppointedApostolic Nuncio to Malta
22 Dec 197865.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iraq
22 Dec 197865.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Kuwait
20 Aug 198269.3DiedApostolic Pro-Nuncio to Iraq

MicroData Summary for Antonio del Giudice:
Archbishop Antonio del Giudice (born , died ) Apostolic Pro-Nuncio of Iraq

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 20.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 91
  • op: Annuario Pontificio, Year 1982, Page 745

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 16 Dec 2013