Catholic-Hierarchy DC

Bishop Abdul-Ahad Rabban, O.A.O.C. †

Deceased

Bishop of Aqrā {Akra} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1916BornShaqlawa
4 Jun 195034.2Ordained PriestPriest of Antonian Order of Saint Ormizda of the Chaldeans (Chaldean)
23 Apr 198064.0AppointedBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq
15 Aug 198064.3Ordained BishopBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq
25 Jul 199882.3DiedBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Abdul-Ahad Rabban:
Bishop Abdul-Ahad Rabban O.A.O.C. (born , died ) Bishop of Aqrā {Akra}

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 17.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,399
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013