Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Stéphane Babaca (Babeka, Babaqa)

Deceased

Archbishop Emeritus of Arbil {Erbil} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1919BornKaremless
15 May 194122.3Ordained PriestPriest
28 Oct 196950.8AppointedArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
6 Dec 196950.9Ordained BishopArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
5 Aug 199475.5RetiredArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
6 Apr 200788.2DiedArchbishop Emeritus of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Stéphane Babaca (Babeka, Babaqa):
Archbishop Stéphane Babaca (Babeka, Babaqa) (born , died ) Archbishop Emeritus of Arbil {Erbil}

  • a priest for 65.9 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,393
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013