Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roberto Antonio Dávila Uzcátegui

Auxiliary Bishop Emeritus of Caracas, Santiago de Venezuela

Titular Bishop of Arindela


Events

DateAgeEventTitle
6 Nov 1929 BornMérida
31 Oct 195424.9Ordained PriestPriest
23 Jun 197242.6AppointedPrelate of San Fernando de Apure, Venezuela
23 Jun 197242.6AppointedTitular Bishop of Aurusuliana
10 Sep 197242.8Ordained BishopTitular Bishop of Aurusuliana
12 Nov 197445.0AppointedBishop of San Fernando de Apure, Venezuela
23 Jun 199262.6ResignedBishop of San Fernando de Apure, Venezuela
23 Jun 199262.6AppointedAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
23 Jun 199262.6AppointedTitular Bishop of Arindela
12 Dec 200576.0RetiredAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela

MicroData Summary for Roberto Antonio Dávila Uzcátegui:
Bishop Roberto Antonio Dávila Uzcátegui (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Caracas, Santiago de Venezuela

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Caracas, Santiago de Venezuela.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 12 Dec 2005

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015