Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Enrico Montalbetti, Obs. S.C. †

Deceased

Archbishop of Reggio Calabria

Bishop of Bova


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1888BornVenezia
10 Jun 191122.7Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
5 May 193546.6AppointedCoadjutor Archbishop of Trento, Italy
5 May 193546.6AppointedTitular Archbishop of Dercos (Dercus)
9 Jun 193546.7Ordained BishopTitular Archbishop of Dercos (Dercus)
9 Jun 193849.7AppointedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
12 Mar 194152.5AppointedBishop of Bova, Italy
31 Jan 194354.4DiedArchbishop of Reggio Calabria, Italy

MicroData Summary for Enrico Montalbetti:
Archbishop Enrico Montalbetti Obs. S.C. (born , died ) Archbishop of Reggio Calabria

  • a priest for 31.6 years
  • a bishop for 7.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 134
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013