Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Fermín Márquez y Carrizosa

Deceased

Bishop of Antequera, Oaxaca


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1811BornYanhuitlán
183523.5Ordained PriestPriest
22 Jun 186857.0AppointedBishop of Antequera, Oaxaca, México
21 Dec 186857.5Ordained BishopBishop of Antequera, Oaxaca, México
1 Jan 188775.5DiedBishop of Antequera, Oaxaca, México

MicroData Summary for Vicente Fermín Márquez y Carrizosa:
Bishop Vicente Fermín Márquez y Carrizosa (born , died ) Bishop of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 105

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013