Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni C. Luigi Marinoni, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Asmara, Ethiopia

Titular Archbishop of Amorium


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1883Born
28 Oct 190623.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
21 Jul 193653.4AppointedVicar Apostolic of Eritrea
21 Jul 193653.4AppointedTitular Bishop of Pisita
23 Aug 193653.5Ordained BishopTitular Bishop of Pisita
12 Aug 196178.5RetiredVicar Apostolic of Asmara, Ethiopia
12 Aug 196178.5AppointedTitular Archbishop of Amorium
5 Aug 197087.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Asmara, Ethiopia

MicroData Summary for Giovanni C. Luigi Marinoni
Archbishop Giovanni C. Luigi Marinoni O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Asmara

EventPlace
Birth PlaceClusone, Italy

  • a priest for 63.7 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018