Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Asrate Mariam Yemmeru

Deceased

Archbishop Emeritus of Addis Abeba (Ethiopian)


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1904BornDebrebrahan
11 Jun 193430.1Ordained PriestPriest
3 Feb 195853.8AppointedApostolic Exarch of Asmara (Ethiopian), Eritrea
3 Feb 195853.8AppointedTitular Bishop of Urima
6 Jul 195854.2Ordained BishopTitular Bishop of Urima
9 Apr 196157.0AppointedArchbishop of Addis Abeba (Ethiopian), Ethiopia
24 Feb 197772.8RetiredArchbishop of Addis Abeba (Ethiopian), Ethiopia
10 Sep 199086.4DiedArchbishop Emeritus of Addis Abeba (Ethiopian), Ethiopia

MicroData Summary for Asrate Mariam Yemmeru
Archbishop Asrate Mariam Yemmeru (born , died ) Archbishop Emeritus of Addis Abeba

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 2 Dec 2016