Catholic-Hierarchy DC

Bishop Valenti Giacomo Lazzeri, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop of SŃo JosÚ do Graja˙


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1925BornCologno al Serio
4 Mar 195025.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
18 May 197146.4AppointedPrelate of SŃo JosÚ do Graja˙, Brazil
18 May 197146.4AppointedTitular Bishop of Castellum Tatroportus
25 Jul 197146.6Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Tatroportus
26 May 197853.4ResignedTitular Bishop of Castellum Tatroportus
17 Sep 198156.7AppointedBishop of SŃo JosÚ do Graja˙, Brazil
6 Jan 198358.0DiedBishop of SŃo JosÚ do Graja˙, Brazil

MicroData Summary for Valenti Giacomo Lazzeri:
Bishop Valenti Giacomo Lazzeri O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop of SŃo JosÚ do Graja˙

  • a priest for 32.8 years
  • a bishop for 11.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013