Catholic-Hierarchy DC

Franz Cardinal König

Deceased

Archbishop Emeritus of Wien {Vienna}

Cardinal-Priest of Sant’Eusebio


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1905BornRabenstein
29 Oct 193328.2Ordained PriestPriest of Sankt Pölten, Austria
3 Jul 195246.9AppointedCoadjutor Bishop of Sankt Pölten, Austria
3 Jul 195246.9AppointedTitular Bishop of Livias
31 Aug 195247.1Ordained BishopTitular Bishop of Livias
10 May 195650.8AppointedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
13 Jun 195650.9AppointedOrdinary of Austria, Faithful of Eastern Rites
15 Dec 195853.4Elevated to Cardinal
15 Dec 195853.4AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
21 Feb 195953.5AppointedBishop of Austria, Military
6 Apr 196559.7AppointedPresident of the Secretariat of Non-Believers
8 May 196963.8ResignedBishop of Austria, Military
27 Jun 198074.9ResignedPresident of the Secretariat of Non-Believers
16 Sep 198580.1RetiredArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
16 Sep 198580.1RetiredOrdinary of Austria, Faithful of Eastern Rites
13 Mar 200498.6DiedArchbishop Emeritus of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Franz König:
Cardinal Franz König (born , died ) Archbishop Emeritus of Wien {Vienna}

  • a priest for 70.4 years
  • a bishop for 51.5 years
  • a cardinal for 45.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 174, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013