Catholic-Hierarchy DC

Raffaele Cardinal Scapinelli di Leguigno

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Priest of San Girolamo dei Croati

Datary of the Apostolic Datary


Events

DateAgeEventTitle
25 Apr 1858BornModena, Italy
1884²25.7Ordained PriestPriest
27 Jan 191253.8AppointedApostolic Nuncio to Austria
30 Jan 191253.8AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
25 Feb 191253.8Ordained BishopTitular Archbishop of Laodicea in Syria
6 Dec 191557.6AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
6 Dec 191557.6Elevated to Cardinal
191657.7AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
19 Dec 191860.7AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
6 Mar 192061.9ResignedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
22 Jul 193072.2AppointedDatary of the Apostolic Datary
16 Sep 193375.4DiedPrefect Emeritus of the Congregation of the Affairs of Religious

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Raffaele Scapinelli di Leguigno:
Cardinal Raffaele Scapinelli di Leguigno (born , died ) Prefect Emeritus of Affairs of Religious

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 21.6 years
  • a cardinal for 17.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1912, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013