Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Marie Kersuzan

Deceased

Bishop Emeritus of Cap-Haïtien

Titular Bishop of Sergiopolis


Events

DateAgeEventTitle
25 Mar 1848BornGrand-Champ, France
3 Jun 187123.2Ordained PriestPriest
9 Aug 188335.4AppointedAuxiliary Bishop of Port-au-Prince, Haïti
9 Aug 188335.4AppointedTitular Bishop of Hippos
13 Jan 188435.8Ordained BishopTitular Bishop of Hippos
13 Aug 188638.4AppointedBishop of Cap-Haïtien, Haïti
10 Nov 188638.6InstalledBishop of Cap-Haïtien, Haïti
4 Feb 192980.9RetiredBishop of Cap-Haïtien, Haïti
4 Feb 192980.9AppointedTitular Bishop of Sergiopolis
23 Jul 193587.3DiedBishop Emeritus of Cap-Haïtien, Haïti

MicroData Summary for François-Marie Kersuzan:
Bishop François-Marie Kersuzan (born , died ) Bishop Emeritus of Cap-Haïtien

  • a priest for 64.1 years
  • a bishop for 51.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 179, and Page 307
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 110

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013