Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Hughes, S.M.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ondo

Titular Bishop of Latopolis


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1891BornHollymount, Ireland
16 Jun 192736.4Ordained PriestPriest of Society of African Missions
12 Jan 193442.9AppointedPrefect of Kaduna, Nigeria
12 Jan 194351.9AppointedTitular Bishop of Nepte
12 Jan 194351.9AppointedVicar Apostolic of Ondo-Ilorin, Nigeria
9 May 194352.3Ordained BishopTitular Bishop of Nepte
18 Apr 195059.2AppointedBishop of Ondo, Nigeria
1 Apr 195766.2ResignedBishop of Ondo, Nigeria
1 Apr 195766.2AppointedTitular Bishop of Latopolis
17 Apr 195766.2DiedBishop Emeritus of Ondo, Nigeria

MicroData Summary for Thomas Hughes:
Bishop Thomas Hughes S.M.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Ondo

  • a priest for 29.8 years
  • a bishop for 13.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013