Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignacy Hołowiński

Deceased

Archbishop of Mohilev


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1807³BornOwrucz
7 Jul 183022.8Ordained DeaconDeacon
28 Sep 183023.0Ordained PriestPriest
3 Jul 184840.8AppointedCoadjutor Archbishop of Mohilev, Belarus
3 Jul 184840.8AppointedTitular Bishop of Carystus
30 Nov 184841.2Ordained BishopTitular Bishop of Carystus
24 Jan 185143.3SucceededArchbishop of Mohilev, Belarus
7 Oct 185548.0DiedArchbishop of Mohilev, Belarus

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ignacy Hołowiński:
Archbishop Ignacy Hołowiński (born , died ) Archbishop of Mohilev

  • a priest for 25.0 years
  • a bishop for 6.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 186, and Page 389

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013