Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Francica-Nava de Bontifè

Deceased

Archbishop of Catania

Cardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo

Apostolic Nuncio to Spain


Events

DateAgeEventTitle
23 Jul 1846BornCatania
22 May 186922.8Ordained PriestPriest of Catania, Italy
9 Aug 188337.0AppointedAuxiliary Bishop of Caltanissetta, Italy
9 Aug 188337.0AppointedTitular Bishop of Alabanda
21 Oct 188337.2Ordained BishopTitular Bishop of Alabanda
24 May 188942.8AppointedTitular Archbishop of Heraclea in Europa
6 Jun 188942.9AppointedApostolic Nuncio to Belgium
18 Mar 189548.7AppointedArchbishop of Catania, Italy
6 Aug 189650.0AppointedApostolic Nuncio to Spain
19 Jun 189952.9Elevated to Cardinal
14 Dec 189953.4AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
7 Dec 192882.4DiedArchbishop of Catania, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Francica-Nava de Bontifè:
Cardinal Giuseppe Francica-Nava de Bontifè (born , died ) Archbishop of Catania

  • a priest for 59.5 years
  • a bishop for 45.1 years
  • a cardinal for 29.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 83, and Page 192
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 302, and Page 48
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Jun 1899

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014