Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mario Sturzo

Deceased

Bishop of Piazza Armerina


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1861BornCaltagirone
21 Sep 188927.8Ordained PriestPriest
22 Jun 190341.6AppointedBishop of Piazza Armerina, Italy
29 Jun 190341.6Ordained BishopBishop of Piazza Armerina, Italy
12 Nov 194180.0DiedBishop of Piazza Armerina, Italy

MicroData Summary for Mario Sturzo:
Bishop Mario Sturzo (born , died ) Bishop of Piazza Armerina

  • a priest for 52.1 years
  • a bishop for 38.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 460
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015