Catholic-Hierarchy DC

Bishop Damaso Pio de Bono

Deceased

Bishop Emeritus of Caltagirone

Titular Bishop of Troas


Events

DateAgeEventTitle
23 Oct 1850BornBivona
4 Apr 187423.4Ordained PriestPriest
28 Nov 189848.1AppointedBishop of Caltagirone, Italy
11 Dec 189848.1Ordained BishopBishop of Caltagirone, Italy
17 Dec 192575.2ResignedBishop of Caltagirone, Italy
17 Dec 192575.2AppointedTitular Bishop of Troas
14 Nov 192777.1DiedBishop Emeritus of Caltagirone, Italy

MicroData Summary for Damaso Pio de Bono:
Bishop Damaso Pio de Bono (born , died ) Bishop Emeritus of Caltagirone

  • a priest for 53.6 years
  • a bishop for 28.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1928
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 171
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 103

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013